روند شاخص کل از بعد تکنیکالی

فی الواقع همیشه پس از بازار‌های خرسی یا گاوی پرقدرت، چرخش‌های روند همواره با خوف و رجا همراه است، زیرا از منظر روانشناسی ما با حالتی به نام پدیده مواجه صرف روبه رو هستیم؛ یعنی زمانی که یک معامله گر برای هفته‌ها یا ماه‌ها یک بازار گاوی را مشاهده می‌کند، پذیرش چرخش بازار و سقوط آن برایش دشوار است و در برابر آن «مقاومت ذهنی» دارد. این رویکرد در زمان چرخش بازار، از خرسی به گاوی نیز مشهود است. به همین دلیل، این روز‌ها معامله گران اصطلاحا در حالت «معاملات چریکی» قرار دارند و چندان نسبت به پایداری روند صعودی اطمینان ندارند. همین وضعیت یک بازار نوسانی را ایجاد کرده که به صورت دوره ای، منابع مالی بین گروه‌ها می‌چرخد.

عوامل سیاسی موثر بر شاخص

همچنین در بعد کلان، عوامل تحلیل بنیادی به ویژه در حوزه سیاسی در وضعیت انتظار قرار دارد. بسیاری از معامله گران منتظرند تا «جو بایدن» بر صندلی کاخ سفید بنشیند و سیاست هایش در مورد برجام شفاف شود تا آن زمان بتوانند در مورد دورنمای بازار تصمیم گیری کنند.

از منظر تکنیکال شاخص کل در حال جبران سقوط ۴۲ درصد اخیر خود بوده و تا امروز توانسته ۳۸درصد آن را پس بگیرد. این جبران ۳۸درصد همراه با شکسته شدن میانگین‌های ۲۰-۵۰ روزه بوده که علایم اولیه یک روند افزایشی است، اما برای آنکه شاخص کل وارد یک روند صعودی پایدار شود، بایستی حتما از میانگین «۱۰۰ روزه» در ۱۶۰۰ واحد گذر کند. ۱۶۰۰ واحد همچنین سطح مقاومت ۵۰درصد ریزش قبلی و یک خط میانه حمایتی/مقاومتی در سابقه نمودار است و شکستن آن به منزله شروع یک بازار گاوی یکپارچه است. به نظر برای شکسته شدن این سطح، باید منتظر تعیین تکلیف وضعیت برجام باشیم.

تئوری موجی الیوت

از منظر تئوری موجی الیوت، دو سناریو مطرح است که تحقق هر یک مستلزم رویداد به خصوصی است. سناریوی اول به اصلاح زمانی از اینجا به بعد شاخص اشاره دارد، یعنی برای چهار ماه بازار وارد حالت نوسانی شود. تحقق این سناریو مستلزم برخورد شاخص به ۱۶۰۰ و عقب نشینی آن برای چند هفته است. سناریوی دوم دلالت بر ورود به موج انگیزشی و شکستن سقف ۲۱۰۰ واحد و رسیدن به اهداف ۲۵۰۰-۲۷۰۰ واحد است. گذر از ۱۶۰۰-۱۷۰۰ با مشاهده ورود نقدینگی به بازار از پیش شرط‌های این سناریوست.

 

چنانچه در زمینه آموزش جامع بورس اطلاعات کافی ندارید برای شما عزیزان تدارک یک بسته آموزشی دیده ایم که میتوانید آن را در لینک زیر مورد بررسی قرار دهید:

آموزش جامع و کامل بورس