عرضه اولیه چیست و از عرضه اولیه ها چه میدانید؟

عرضه اولیه

سیر تا پیاز عرضه های اولیه

همه جای دنیا عرضه اولیه هست و همه جا هم طرفدار زیاد دارد چون سود قطعی میدهد و همیشه قیمتی پایینتر از قیمت واقعی عرضه صورت میگیرد. شاید خیلی از شما بخاطر سود قطعی عرضه اولیه ها با بازار سرمایه آشنا شده باشید و این برایتان خاطره ای به یاد ماندنی هست. در سال های گذشته مثل این روزها نبود که به همه عرضه اولیه برسد. اینترنت پرسرعت لازم بود و آشنا توی کارگزاری ها و … حقوقی های ظالم هم همه سهم ها را در عرضه اولیه ها درو میکردند اما از وقتی سهمیه یکسان به همه کد بورسی ها تعلق گرفت ماجرا عوض شد.

سال 98 عرضه اولیه پتروشیمی نوری خیلی به پیشرفت و رشد بورس کمک کرد. از آنجا که این عرضه اولیه با قیمت پایینی کشف و عرضه شد و چند روز بعد مجمع آن برگزار شد خیلی دید افراد را به بورس عوض کرد. البته جم پیلن و بجهرم و … خیلی عرضه اولیه های دیگر یکی یکی باعث شد که افراد برای بدست آوردن پول راحت به بورس کشیده شوند. که در لیست زیر میتوانید عرضه اولیه های سال 98 را ببینید.

عرضه اولیه های 98

عرضه اولیه های سال 98

در عرضه اولیه نوری هم سود پیشرفت قیمت را ملموس دیدند و هم سود سالیانه را درک کردند و تبلیغات دهان به دهان که بهترین نوع تبلیغ هست باعث شد که افراد زیادی سرمایه های سرگردان خود را که دیگر حاضر نبودند در بانک بگذارند بیاورند و در بورس سرمایه گذاری کنند. بعد از پایین آمدن یک باره ارزش پول ملی دیگر مردم حاضرند هر جایی پول خود را بگذارند به جز بانک. مگر آنکه مجبور شوند. البته با پول های خرد معمولا نمیتوان مسکن خرید وگرنه مسکن هم طرفداران خاص خود را دارد.

عرضه اولیه شستا که به اصطلاح خیلی سر و صدا کرد و با عنوان بزرگترین عرضه اولیه تاریخ ایران خیلی ها را روانه بورس کرد تا جایی که حتی کسانی که بلد نبودند با اینترنت کار کنند کد بورسی گرفتند و دیگران برایشان آنلاین خرید و فروش کردند.

عرضه اولیه شستا حدود 7 هزار میلیارد تومان معادل دو ماه یارانه کل کشور نقدینگی جمع کرد. پول زیادی بود. و نگاه مسئولان را به بورس کمی تغییر داد. و عرضه اولیه های زیادی در راه هست و در هفته آینده احتمالا آریا عرضه شود و با خود نقدینگی زیادی به بازار همراه کند. و لیستی از عرضه اولیه های سال 99 را هم میتوانید در زیر ملاحظه کنید.

عرضه اولیه های 99

عرضه اولیه های سال 99

با عرضه اولیه ها خیلی ها وارد بورس میشوند اما در ادامه تمایلی به یادگیری ندارند و فقط پول خود را سرمایه گذاری میکنند آن هم به این صورت که هرکی هرچی گفت میخرند. ولی باور کنید باید برای سرمایه های خرد و کلان خود وقت بگذارید و بورس را بهتر درک کنید و اصلا لازم نیست در دوره های میلیونی شرکت کنید همین پکیج آموزش جامع بورس را که در این سایت میتوانید تنها با 49 هزار تومان بخرید را تهیه کنید و از سیگنال های دیگران بی نیاز شوید.

افسانه اروجی معاون بازار فرابورس خبر داد:
▪️عرضه اولیه شرکت پگاه گیلان با نماد #غگیلا چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۱۰ انجام خواهد شد.
▪️عرضه اولیه شرکت های لاستیک یزد با نماد #پیزد و پلیمر آریاساسول با نماد #آریا نیز احتمالا به ترتیب در ۱۳۹۹/۰۲/۱۷ و ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ انجام می گردد.