آپدیت

شستا روی 2800 باز شد و بازار باز هم روند نزولی خود را ادامه داد اما باید دید با توجه به تورم و نرخ ارز این روند نزولی در کجا شکسته خواهد شد.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

شستا و بورس و شاخص آن

امسال عرضه اولیه شستا خیلی سر و صدا به پا کرد. بزرگترین عرضه اولیه تاریخ بورس ایران به اسم شستا با ورود به بازار صدای زیادی به پا کرد و خیلی ها را با بازار بورس آشنا کرد.

به جز بحث فروش سهام عدالت که دلیل آشنایی خیلی از افراد با بازار سرمایه بود و البته ریزش زیادی هم به بازار تحمیل کرد همین بحث عرضه اولیه ها هم باعث آشنایی خیلی از افراد با بازار بود.

بعد از عرضه مدتی بعد این سهم پولبک زد و خیلی ها آنجا سهام را خالی کردند و این سهم بعد از مدتی پیشتاز بازار بود و هر روز با مثبت پنج های پیاپی افراد زیادی را خوشحال میکرد. تا اینکه شاخص به دو میلیون واحد رسید و از آنجا اصلاح سنگین شاخص آغاز شد.

عالیجناب شستا

در چت ها ، گروه ها و کانال های تلگرامی به جد و مزاح زیاد عبارت عالیجناب شستا و امثال آن را میشنیدیم! شستای بزرگ شاخص جابه جا کنه تاثیر گذار در بورس که سهامداران خرد و کلان زیادی دارد از 600 به 300 رسید و بسته شد. حالا پیام های زیادی میبینیم که نوشته این عالیجناب یا غلام یا هرچی که اسمش هست کی باز میشه؟!

به نظر میرسد اگر در این اوج منفی های بازار بخواهند شستا را باز کنند موج عظیمی از عرضه را شاهد خواهیم بود که هیچ بازارگردانی نتواند از عهده خرید آن بربیاید.

وقتی هم هنوز باز نشده شاید دلیل عمده آن این باشد که میخواهند در این روند مثبت رو به رشد و خوب این سهم را باز کنند. اگر فقط این مورد باشد جای امیدواری است.

اگر بازار سه الی چهار روز مثبت باشد و شستا را باز کنند باز هم عده زیادی امید چندانی ندارند ولی الان که شاخص 1280 هست و 10 روز پشت سر هم مثبت شود و شاخص از حدود 1500 هزار واحد بگذرد و بعد شستا را باز کنند روانشناسی بازار میگوید که خیلیا به امید برگشت قیمت به 600 تومان و بالاتر فروشنده نخواهند بود.

تاثیر شستا بر شاخص بازار بورس

وقتی هم هنوز شستا را باز نکرده اند یعنی به برگشت بازار امید و برنامه دارند. حرفهایی هم از زبان مدیران و بازارگردانان زده میشود که حمایت میکنیم و غیره که باید دید تا چه حد میتواند عملی شود.

همه کشورها میخواهند بورسشان رونق بگیرد و برنامه دارند همه دولت ها آرزو دارند بازار سرمایه در آن کشور سبز و رو به رشد باشد و تا حدودی برنامه هم دارند که این کار را عملی کنند اما در نهایت عرضه و تقاضا حرف اول و آخر را میزند و باید دید در این میان عوامل داخلی و خارجی چه تاثیراتی روی روند کلی بازار و اوضاع اقتصاد کشور خواهد داشت؟

در ضمن برای درک بهتر همه مسائل در بازار یک پکیج جامع آموزش بورس برایتان تدارک دیده ام که اگر خواستید میتوانید روی آن کلیک کنید.

شرکت‌های تحت پوشش شستا
شرکت‌های تحت پوشش شستا، در 10 هلدینگ تخصصی شامل صنایع داروئی، سیمان، صباتامین، صدر تامین، صنایع پتروشیمیایی و شیمیایی، صنایع عمومی، ساختمان و عمران، نفت و گاز، صنایع نوین و حمل و نقل اداره می‌شوند.شستا در هر 10 حوزه یادشده، نقش بزرگی در اقتصاد کشور بازی می‌کند. مثلاً با توجه به در اختیار داشتن سهام بسیاری از شرکت‌های سیمانی، شستا بزرگ‌ترین بازیگر صنعت سیمان کشور محسوب می‌شود. همچنین شرکت‌های تحت پوشش شستا 75 درصد صنایع تولید و توزیع دارو و همچنین درصدهای بسیاری از شرکت های فعال در صنایع نفت ،کاشی، لاستیک، کاغذ و… را در کشور دارا است.شستا سهامدار اصلی بانک رفاه و کشتیرانی جمهوری اسلامی هم هست. شستا سهام بسیاری از شرکت‌های بورسی را نیز در اختیار دارد و تا همین چند سال پیش، به‌طور متوسط نزدیک به 20درصد حجم معاملات و بیش از 10درصد ارزش روز بازار بورس، به مجموعه شرکت‌های تحت پوشش شستا تعلق داشت، سهمی که در دو سه سال اخیر به علت سوءمدیریت در این شرکت رو به کاهش گذاشته است.

با این وجود، هنوز هم شرکت شستا سهامدار بیش از 200 شرکت بزرگ و کوچک دیگر، چه سهام کنترلی (بیش از نصف مجموع سهام و قدرت تعیین مدیریت) و چه سهام غیرکنترلی (کمتر از نصف مجموع سهام) است.این واقعیت موجب ابراز علاقه همیشگی دولت‌ها به شرکت شستا شده است. نمایندگان مجلس و سایر فعالان سیاسی نیز از این ابراز علاقه، محروم نیستند و در دوره‌های مختلف دیده شده که برخی افراد فرصت‌طلب برای حضور خود یا نزدیکانشان در هیئت مدیره شرکت‌های زیرمجموعه شستا، واردات معاملات و لابی‌های نادرست با مدیریت تامین اجتماعی می‌شوند.

بورس و شستا