ضمن تبریک سال جدید برای همه شما عزیزان سالی خوب در کنار خانواده محترم همراه با رفاه ، تن سلامت و دلی شاد آرزومندم.

امیدوارم امسال از این ویروس کرونا در امان بمانید اما در این روزهای کرونایی که همه بازارها و مغازه ها جهت جلوگیری از شیوع تعطیل هستند شاخص کل هفتم فروردین با 12 هزار واحد مثبت به کار خود پایان میدهد و این خود نشان از ادامه ورود نقدینگی به بازار سرمایه و حمایت از آن دارد.

پیش بینی وضعیت بورس در سال 99

اگر حضور ذهن داشته باشید اسفند 97 خیلی ها شاخص 250 هزار دلاری را پیش بینی میکردند و برخی ایشان را زیادی خوشبین میدانستند و آنها که بر روی نظرشان پافشاری داشتند از شاخص 500 هزار واحدی تعجب نکردند و به نسبت دیگران احتمالا سود بیشتری بردند، شاید امروز نیز کسانی که بیشتر نسبت به بازار خوشبین هستند بتوانند بهره بیشتری از بازار ببرند.

در حال حاضر حجم ورود نقدینگی به بازار کماکان وجود دارد و این میتواند نوید بخش بازاری مثبت برای سال 99 نیز باشد البته نظرات کسانی که اصلاح شاخص ، تاثیر ویروس کرونا ، تحریم ها و رکود اقتصادی را مطرح میکنند نیز باید شنید و با توجه به همه نظرات موافق و مخالف به جمع بندی نهایی رسید.

خیلی دنبال اخبار رانتی و سهم های عجیب نباشید در چنین شرایطی توصیه اکثر بزرگان بازار بر این است که سعی کنید اگر نمیتوانید تحلیل مناسبی داشته باشید از منابع معتبر سیگنال کم ریسک بگیرید و یا سهام های بنیادی با p/e پایین خریداری کنید مخصوصا سهامی که بازارگردان مناسبی داشته باشد.

صعود بورس در سال 99

اکثر منابع امسال را سال مثبتی برای بورس پیش بینی میکنند شاید اصلاح هایی در پیش باشد اما روند کلی صعودی و سال سرسبزی برای بورس به نظر میرسد چرا که دولت چاره ای جز حمایت کامل از بورس ندارد و نقدینگی ها بعد از کم شدن سود بانکی و عدم اقبال عمومی نسبت به سرمایه گذاری در سپرده های بانکی جایی جز بازار سرمایه بورس را نخواهند یافت.

در سال گذشته دیدیدم که بعد از شهادت حاج قاسم و احتمال جنگ، بازار به شدت منفی شد و مدیریت بازار ، دامنه نوسان را دو درصد کرد این نشانه مثبتی از انگیزه بلند مدت برای بازار بورس بود.

سود بانکی در حال کمتر شدن هست هرچند بعد از سال 97 کمتر کسی سپرده بلند مدت بانکی را ترجیح میدهد. عرضه های اولیه با قیمت مناسب کشف و عرضه میشوند و تاکید و حمایت بی سابقه دولت و رهبری را در سال آینده نیز از بورس شاهد خواهیم بود که همگی سال خوبی را برای بازار رقم خواهند زد اما این نکته را هم در نظر بگیرید که بازار راه خودش را خواهد رفت و حمایت ها تا حد خاصی میتواند مفید واقع شود و همه احتمالات را هم باید در نظر بگیریم که در ادامه باید ببینیم چه پیش خواهد آمد.

نظر شخصی

نظر شخصی بنده حقیر این است که هیچکس مانند خود فرد دلش به حال سرمایه اش نمیسوزد و بهترین راه این است که به خودتان اعتماد داشته باشید و از هوش خود بهره بگیرید که برای این کار باید به تحلیل های بنیادی و تکنیکال مسلط باشید و تا حدودی روانشناسی بازار را بلد باشید ، جهت بالا بردن تواناییتان باید وقت بگذارید و خود را در این زمینه ها قوی کنید که برای این کار میتوانید از منابعی که بنده در این وبسایت برای شما تدارک دیده ام بهره مند شوید که بدین منظور میتوانید به لینک زیر مراجعه بفرمایید: