آپدیت : دارادوم یا همان پالایش هم باز شد اما چند روز بعد حتی از 10 تومن هم پایینتر رفت و در میان بهت و حیرت سهامداران این قیمت نزولی ادامه دار شد و تا 5200 تومان هم رفت!

……………………………………………………………………………………………………………………………..

سهام دولت

اگر حضور ذهن داشته باشید نماد دارا یکم با صد در صد سود باز شد و چند روز بعدش به سیصد درصد هم رسید و تجربه خیلی شیرینی برای سهامداران رقم زده شد.

این تجربه شیرین را دولت خواست که نهایت استفاده را از آن ببرد و با راه اندازی دارا دوم و احتمالا بعد از آن سوم و چهارم دارایی های مازاد خود را بفروشد و کسری بودجه خود را نیز تامین نموده و نقدینگی سرسام آور تورم آور را از دست مردم جمع آوری کند.

دارا دوم و یا همان پالایشی یکم

اما آمارهای ضد و نقیضی نشان میداد که بخاطر همزمان شدن عرضه دارادوم با ریزش نسبی بازار بورس استقبال خیلی گرمی از این پذیره نویسی صورت نگرفت و با اینکه نماد های پالایشگاهی بندر امام و پالاییشگاه تهران و اصفهان و تبریز را با بیست درصد تخفیف نسبت به شروع روز پذیره نویسی عرضه میشد اما خیلی ها فقط به واسطه تبلیغات اطرافیان و به نیت اینکه این نماد هم مانند عرضه اولیه ها سود خوبی تقدیمشان میکند وارد این بازار شدند.

قرار بر این بود که نماد پالایش یا همان دارادوم از یک ماه بعد از پایان پذیره نویسی قابل معامله باشد و در پرتفوی سهامداران قابل مشاهده شود اما اکنون که بیش از یک ماه و ده روز هم از تاریخ سی شهریور که پایان پذیره نویسی بود گذشته اما همچنان خبری از نمایش این نماد در پرتفوها مشاهده نمیشود.

البته اکنون شاخص در روند نزولی قرار دارد و همگان خوشحال میشوند اگر نگه دارند تا شاخص به ثبات برسد و روند صعودی که آغاز شد این نماد را بازگشایی کنند.

سود و زیان پالایشی یکم

تا کنون که شاخص به 1280 رسیده بررسی ها نشان میدهد که اگر با قیمت واقعی بخواهد باز شود این نماد حتی ممکن است منفی هم معامله شود و از پنج میلیون یا سه میلیون تومان اولیه هم کمتر معامله گردد. ضمن اینکه در آغاز پذیره نویسی قیمت دلار و طلا و غیره نیز کمتر از رقم فعلی بود و ضرر بیش از عدد واقعی خواهد بود.

اما قطعا اجازه نخواهند داد که این سهم منفی باز شود و اگر این اتفاق بیفتد احتمالا آبروریزی بزرگی برای دولت خواهد بود و ممکن است استقبال عمومی نیز برای آینده بازار به شدت کاهش یابد و مطمئنا اینکه تا کنون باز نشده دلیلش این است که بعد از انتخابات امریکا و رشد نسبی شاخص این کار را انجام خواهند داد.

شاید به نظر برسد با این تفاسیر خرید سهام پالایشی ها اکنون معقول باشد در نگاه نخست جواب مثبت هست اما بازار بالا و پایین زیاد دارد و هیچ چیز در بازار سرمایه قطعی نمیباشد.

برای دریافت تحلیل جامع از بازار میتوانید پکیج آموزشی بورسی که برای شما عزیزان تهیه و تدارک دیده شده را در فتحی وب مشاهده بفرمایید.