دارادوم یا نماد پالایش بورس چرا با ضرر همراه شد؟

از همان ابتدا که عرضه این صندوق با مخالفت وزارت نفت ، حرف و حدیث و آغاز موج نزولی شاخص کل همراه شد بوی بد کمی از آن بلند شد.

دارایکم در میانه اوج گرفتن و صعود بورس پذیره نویسی شده بود و کام سهامداران اندکی که در پذیره نویسی آن شرکت کرده بودند را شیرین کرده بود و همین باعث تبلیغات زیادی در این راستا یعنی اعتماد مجدد و شرکت در پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم شده بود.

وقتی یک صندوق دولتی عرضه میشود یعنی سهام هایی که در این صندوق قرار دارند تا حد زیادی متعلق به دولت است. و دولت آشکار و نهان ، مستقیم و غیر مستقیم میتواند در تعیین قیمت آن دخالت کند.

این یک خیانت آشکار به ملت شریف ایران است که 3 ماه پولشان دست دولت باشد و در انتها با زیان مواجه شوند. هر کس به طریقی این 5 میلیون تومان را با زحمت به دست آورده و شاید خیلی ها آن را قرض کرده باشند. عوامل بورس و دولت قطعا از آن بی خبر هستند.

صندوقی که با منت فروختند!

وقتی با کلی منت (20درصد تخفیف و محدودیت هر کد ملی 500 سهم) این صندوق را عرضه میکنید همگان به نوعی نگاه سهام یارانه ای یا عدالتی به آن میکنند. باید حتی شده از جیب شخصیتان هم بپردازید اما نگذارید قیمت این صندوق زیر قیمت پذیره نویسی بیاید.

هم اکنون که این متن را خدمت شما مینویسم صندوقی که هر سهم آن را 10 هزار تومان به خلق الله فروختند به قیمت 8900 تومان در حال معامله هست. صندوقی که با منت و محدودیت هر کد ملی 500 سهم عرضه شد که ابتدا گفتند 20 درصد تخفیف و سپس فرمودند 30 درصد تخفیف و با نوعی اخبار ضد و نقیض هم همراه شد.

این صندوق پالایشگاه های دولتی را شامل میشوند که دولت میتواند به انواع روش ها از انواع افزایش سرمایه گرفته تا تخفیف در نرخ خوراکشان قیمت این 4 سهم (شتران ،شپنا ،شبندر و شبریز) را به شدت جا به جا کند و یا با یک دستور و اشاره با تزریق پول و یا جلوگیری از عرضه حقوقی و… قیمت هایشان را جا به جا کند.

خیلی ها نگاهشان به این صندوق هست. نباید گذاشت اعتماد عمومی نسبت به بازار سرمایه از بین برود و به نظر با این قیمتی که صندوق پالایش در حال معامله هست اعتماد خیلی ها به بازار در حال نابودی بوده و به نوعی خیانت آشکار به بازار سرمایه هم هست.

چند ماه پول مردم دست شما بوده. پول مردمی که به خاطر سود اندکی بالاتر از سود بانکی و یا حفظ ارزش دارایی اندکشان در روزگاری که هر روز قیمت مسکن و طلا و ارز و حتی گوشت و مرغ و… در حال بالا رفتن بود به بورس سپردند و صندوق تبلیغاتی دارادوم ، پالایش یکم ((دولتی)) را خریداری کردند.

ممکن است هزینه این اشتباه را بورس در دولت آینده هم بپردازد

قطعا این یک اشتباه استراتژیک هست. بورس هزینه آن را خواهد پرداخت. نباید این روند تداوم داشته باشد. حتی اگر بقیمت برداشت از هر بودجه دولتی هم که باشد باید ارزش این صندوق حفظ شود.

کسانی که سهم های بازار را میخریدند تا حدودی از ریسک آن باخبر بودند و قطعا درصد زیادی در ته دلشان میدانستند که ممکن است با زیان همراه باشد اما این صندوق را با دید سهمی بمانند عرضه اولیه ها بهمراه تبلیغات دولتی و تحت حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران خریدند و شما دارید وجهه همه چیز را از بین میبرید.
اکثر کسانی که در بازار فعال بودند با توجه به سابقه بازار ، دولتی بودن سهم و تبلیغات شدید تخفیف دولت، خرید این صندوق را به اطرافیانشان نیز توصیه کردند تا کسانی که سهام و سبدی هم در بورس نداشتند فقط این صندوق را برای سود به ظاهر قطعی کوتاه مدت بخرند اما همگی اکنون از توصیه ای که داشتیم احساس شرم میکنیم و بی اعتبار شده ایم.

با فرض اینکه دارا سوم و چهارمی هم دیگر در کار نباشد اگر ارزش این صندوق حفظ نشود ممکن است حتی در اقبال عمومی مردم به خرید عرضه اولیه ها هم تاثیر بگذارد. کما اینکه چند روز پیش عرضه اولیه نماد اپال هم لغو شد و دلایل آن را خودتان هم به خوبی میدانید چه بود.

دولت عزیز! نکنید این کارهارا! طی این مدت از بورس درآمد خوبی داشتید عرضه های خوبی انجام دادید، بسیار نوسان گرفتید و کسری بودجه خود را به خوبی جبران کردید و اکنون هم که با قطعی شدن حضور جوبایدن تا حد زیادی به آینده امیدوارتر شده اید. قطعا بهتر است دست از طمع بیش از حد برداشته و به پول اندک مردم و دلخوشیان رحم کنید و نگذارید بعد از سه ماه با زیان از صندوق پالایش خارج شوند که متاسفانه عده زیادیشان از سرناچاری در حال خروج هستند.

این متن یک انتقاد شاید سازنده از طرف یک شهروند فعال در بازار بود. امید است که به دست افراد تاثیرگذار برسد.

بیشتر بخوانید»
آموزش جامع بورس