شاخص یک میلیونی بازار بورس

با رسیدن شاخص بورس به نزدیک یک میلیون همه جا صحبت از بورس شده و در همه محافل و جمع ها سخن از بورس هست اما تحلیل های مختلفی هم در فضای مجازی میتوان دید مبنی بر حبابی بودن بازار و اینکه دولت میخواهد مردم را سرکیسه کند و یا نقدینگی را بسوزاند اما در این مقطع ذکر چند نکته خالی از لطف نیست.

بازار ممکن است حبابی باشد و سال ها حبابی بماند. بازار ممکن است حبابی نباشد ولی بریزد!! تفاوت مالی کلاسیک و مالی رفتاری در این موارد است.
بنابراین ریزش بازار دال بر حبابی بودن و تخلیه حباب نیست، همانطوری که رشد مداوم بازار دلیل بر حبابی نبودن آن نخواهد بود. تصور نکنیم بازارها صرفا با اعداد و ارقام و نمودارهای ما به پیش می روند.

بازار بیش از آنکه تحت تاثیر این موارد باشد، تحت تاثیر برآیند احساسات فعالانش است. قبول این موارد برای بسیاری از افراد، مخصوصا برای افراد با دیدگاه صرف کلاسیک، بسیار دشوار است. آیا بازارهای موازی حباب ندارند؟ آیا مسکن و خودرو حباب ندارند؟

حمایت دولت از بورس

در این که دولت میخواهد از بورس حمایت کند شکی نیست. از کم کردن سود بانکی گرفته تا انجام مراحل احراز هویت به صورت اینترنتی و تا اعمال محدودیت دامنه نوسان در روزهای منفی هر کاری از دستش بر بیاید انجام داده و خواهد داد. چرا ؟ چون از هر معامله به راحتی مالیات میگیرد و چرخش بورس در صنعت و اقتصاد برای کشور مفید است.

اما باید دید تا کجا میتواند حمایت کند؟ این تصور که دولت میخواهد همان کاری که با دلار کرد را با بورس انجام دهد به نظر من اشتباه است. دولت از خرید و فروش دلار نفعی نمیبرد از این رو کنترل آن و سوزاندن نقدینگی در آنجا برایش خوب بود اما نمیخواهد تصور مردم نسبت به بورس بد شود از این رو تا جای ممکن حمایت خود را از این بازار انجام خواهد داد خصوصا که در این سالها به نام رونق تولید و جهش تولید بهترین راهکار و حمایتی که میتوان از تولید انجام داد هدایت نقدینگی به سمت بازار بورس هست.

دولت کجا کم کاری کرد؟ در شرایطی که حجم عظیمی از نقدینگی هر روز روانه بازار بورس میشود دولت باید بتواند سهام های ارزنده را عرضه کند نه سهمی مانند غگیلا که صف خرید آن از کل شرکت سنگین تر است!

بازار راه خودش را خواهد رفت

اما بازار راه خود را خواهد رفت و همه عوامل در انتها به میزان عرضه و تقاضا منتهی میشود و کفه های ترازوی عرضه و تقاضا راه را مشخص خواهد کرد.

هر تحلیلی میتواند درست باشد اما بهتر این است که تحلیل دیگران را کنار بگذارید و از تحلیل خود بهره ببرید چرا که عده ای منافعشان در رشد بازار و صعود آن است و عده دیگری منافعشان در ریزش بازار میباشد از این رو بهتر این است که همواره از تحلیل خود بهره برداری کنید و برای اینکه تحلیل خود را قوی کنید بنده برای شما عزیزان یک پکیج آموزشی بورس تهیه کرده ام که میتوانید در لینک زیر آن را مشاهده بفرمایید و در صورت نیاز تهیه فرمایید.