آموزش دریافت کد بورسی

با آرزوی بهترین ها برای شما عزیزان در این مطلب میخواهم خدمت دوستانی که به تازگی میخواهند در بورس ثبت نام کرده ، کد بورسی دریافت کنند و سپس به صورت آنلاین معاملات خود را انجام دهند آموزش و نکاتی را ارائه دهم.

ثبت نام در سامانه سجام

ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنید اما سجام چیست؟ سجام مخفف سامانه جامع اطلاعات مشتریان هست و متعلق به شرکت سپرده گذاری مرکزی میباشد و در اصل برای جلوگیری از پولشویی و کلاهبرداری، ثبت نام و احراز هویت در این سامانه اجباری شد اما حدود دو سال پیش و ماقبل آن برای ورود به بورس و دریافت کد بورسی اصلا لازم نبود که در آنجا ثبت نام کنید و احراز هویت فقط در کارگزاری انجام میشد.

در اوایل سال 90 که معاملات بر خط یا همان آنلاین رونق گرفته بود و در کارگزاری های خلوت به راحتی میشد بدون دردسر های امروزه ثبت نام کرد و کد بورسی دریفات کرد و به معامله پرداخت و اصلا هزینه ای هم نداشت. کارگزاری ها این روزها خیلی شلوغ شده اند اما قبلا حتی میشد به راحتی از سیستم های پرسرعت و با اینترنت خوب کارگزاری برای معامله استفاده کرد.

سامانه سجام چیست؟

اما از مهر سال گذشته برای معالمه در بورس ثبت نام در سامانه سجام الزامی شد و شما برای دریافت کد بورسی باید حتما از قبل در این سامانه ثبت نام کنید. ثبت نام اینترنتی سامانه سجام هم 10 هزار تومان هزینه برای شما دارد که هم در نرم افزار آپ و هم اگر در گوگل عبارت سجام را جستجو کنید میتوانید ثبت نام اینترنتی و دریافت کد رهگیری در سجام را با هزینه ده هزار تومانی انجام دهید.
اما نکته ای که به تازگی بانک صادرات اعلام کرده این است که در شعبات بانک صادرات ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام به صورت کاملا رایگان صورت میپذیرد.

احراز هویت در کارگزاری یا دفاتر پیشخوان دولت

شما باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کنید و سپس همراه با کد رهگیری خود برای دریافت کد بورسی و یوزرنیم و پسورد آنلاین و احراز هویت به کارگزاری و نمایندگی کارگزاری همراه با مدارکتان تشریف ببرید که اگر نمایندگی کارگزاری مد نظرتان در شهر شما وجود نداشت به راحتی میتوانید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و ایشان کار نهایی را برای شما انجام میدهند.

مدارک لازم از جمله کارت ملی و شناسنامه به همراه اطلاعات حساب بانکی شامل شماره حساب و شماره شبا و … را هم همراه داشته باشید. اما اگر بتوانید در خود کارگزاری و نمایندگی ایشان ثبت نام و احراز هویت خود را انجام دهید برای شما این کار به صورت رایگان انجام میپذیرد ولی معمولا در این روزها باید صبح زود نوبت بگیرید و ساعت ها در انتظار باشید اما در دفاتر پیشخوان با هزینه حدود 40 هزار تومان با سرعت بیشتری ثبت نام شما انجام خواهد شد.

ثبت نام بورس در دفاتر پیشخوان

این که شما کدام کارگزاری را برای معاملات خود در بازار سرمایه بورس انتخاب میکنید کاملا اختیاری است و به عهده خود شماست اما در این میان کارگزاری مفید و آگاه محبوبیت زیادی دارند که مفید بیشتر مورد علاقه هست و سود صندوق حامی و خرید اتومات عرضه اولیه ها و … از جمله آپشن های این کارگزاری هست. اما هر کارگزاری برای خودش خدماتی ارائه میدهد و برای انتخاب بهتر باید جستجو کنید و اینجا نمیخواهم تبلیغ کارگزاری خاصی را انجام دهم.

پس از احراز هویت در کارگزاری یا دفتر پیشخوان معمولا یک روز بعد کد بورسی شما و یوزر پسورد آنلاینتان برای شما پیامک و ایمیل خواهد شد. در فایل پی دی اف زیر خدمت شما تمام کارگزاریهای موجود را به همراه آدرس وبسایتهایشان ، تاریخ ثبت ، شماره ثبت و نام مدیرعاملهایشان معرفی و لیست کرده ام که در صورت نیاز میتوانید استفاده نمایید:

دانلود لیست کارگزاری ها

دریافت کد بورسی و اکانت معامله آنلاین کارگزاری

شما تنها یک کد بورسی میتوانید داشته باشید اما با همان کد بورسی میتوانید از هر کارگزاری که میخواهید استفاده کنید و چند حساب در چند کارگزاری مختلف داشته باشید. به عبارتی کد بورسی یونیک هست و هر شخص حقیقی یک کد بورسی بیشتر نمیتواند داشته باشد اما حساب آنلاین کارگزاری میتواند چندتا باشد و محدودیتی برای آن وجود ندارد.

اما شاید الان این به ذهنتان برسد که خب برای دریافت عرضه اولیه ها میتوانیم از این باگ استفاده کنیم و با هر اکانت از هر کارگزاری سهمیه خود را خرید کنیم اما اینطور نیست و با هر کد بورسی در هر چندتا کارگزاری که برای شما خرید ثبت شود عرضه اولیه فقط به هر کد بورسی یک سهمیه مشخص اختصاص داده میشود و نیز دقت بفرمایید که وقتی شما پولی را فرضا در حساب کارگزاری آگاه واریز میفرمایید نمیتوانید از آن پول و اعتبار برای معامله در اکانت کارگزاری مفید خود استفاده کنید و برداشت نیز فقط در همان پنل انجام خواهد شد.

آموزش ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی

شما که این مطلب را مطالعه میفرمایید احتمالا میخواهید که در بازار سرمایه فعالیت داشته باشید و سرمایه گذاری کنید به هر حال هر مقدار سرمایه که وارد میکنید قطعا برایش زحمت کشیده اید و میخواهید که از آن محافظت نمایید و بدین منظور باید دانش خود را هم بالا ببرید دوره های جامع زیادی در اینترنت برای یادگیری شما آماده شده اند و معمولا دوره های چند میلیون تومانی را میتوانید به راحتی در اینترنت مشاهده کنید اما دوره جامعی تحت عنوان آموزش سرمایه گذاری در بورس برای شما عزیزان تدارک دیده ام که بسیار منسجم و جامع شده که همه مباحث را شامل میشود که میتوانید در لینک زیر آن را مشاهده بفرمایید.

امشب سه شنبه – ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در اخبار ساعت 22 اعلام شد که طرحی تصویب شده که به دلیل شلوغی و شرایط پیش آمده به دلیل کرونا طرحی تصویب شده که نیازی به مراجعه حضوری در پیشخوان ها نباشد اما جزئیات دقیقتری اعلام نشد اخبار تکمیلی را سعی میکنم اینجا در اختیار شما عزیزان قرار دهم.