کرونا گرفتن ترامپ

امروز در اولین روز بعد از خبر کرونا گرفتن ترامپ بازار بورس ایران با 42 هزار واحد افزایش روز سبزی رو پشت سر گذاشت البته خود بورس آمریکا اکثر شاخص ها منفی بودند و روند صعود دلار نیز متوقف شد هرچند عده ای این را یک بازی سیاسی برای اثبات زیان آمریکا در صورت رای نیاوردن ترامپ میپندارند. عده ای میگویند اگر ترامپ رای بیاورد کار را یکسره میکند و سریعتر تکلیف ایران روشن میشود و برای ما بهتر است اما به نظر میرسد اگر بایدن رای بیاورد در کل بازار مثبت خواهد بود طی کوتاه مدت. البته این را فقط از روی مثبت بودن امروز نمیتوان عنوان کرد.

برای ایران بایدن بهتر است یا ترامپ

در اینکه ایران اگر جو بایدن رای بیاورد ممکن است در کوتاه مدت عواقب مثبتی در انتظارش باشد کمی تردید هست البته در هر صورت فرایند مذاکرات احتمالی ممکن است پروسه ای زمانبر باشد و از تصمیمات سیاستمداران نیز ما اطلاع خاصی نداریم و همانطور که میدانید سیاست بازی عجیبی هست که پشت پرده های پنهان زیادی دارد.

تاثیر انتخابات امریکا بر بورس ایران

اما آنچه به نظر بنده واضح هست این است که چه ترامپ رای بیاورد چه بایدن بورس ایران در بلند مدت راه خود را خواهد رفت و اینکه عده کثیری از مردم با این بازار آشنا شده اند نیز شروع راه است و ممکن است در آینده باعث ورود نقدینگی بیشتری به بازار سرمایه باشد. کسانی که این سناریو را برای بورس طراحی کرده اند به نظر میرسد انتخابات امریکا را یک عامل کوتاه مدت اما مهم براورد کرده باشند.

البته آقای زیباکلام حرف جالبی هم داشت که گفت چه ترامپ رای بیاورد و چه جو بایدن در انتخابات آمریکا پیروز شود در دولت آقای روحانی توافق دیگری به وجود نخواهد آمد ولی به هر حال باید به انتظار نشست و دید چه برنامه ای بعد از 13 آبان در انتظار ماست هرچند که به قول یکی از دوستان ممکن است آنقدر که انتخابات امریکا در اوضاع مردم ایران نقش دارد احتمالا در تعیین سرونشت امریکایی ها و اقتصاد ایشان چنین تاثیری نداشته باشد که این جالب نیست.

عناوینی که در این مطلب خدمتتان شرح داده شد از جمله عوامل بنیادی یا فاندامنتال تاثیرگذار در بورس هستند که اگر میخواهید به طور کامل عوامل بنیادی و تکنیکال را بتوانید تحلیل کنید بهتر است با پکیج آموزش جامع بورس آشنا شوید و دانلود بفرمایید.